Pierwszy mikroskop optyczny robert hooke

Mikroskopy laboratoryjne (określane także mianem mikroskopów optycznych), to danie mikroskopowe, które do robienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez układ optyczny. Mikroskopy wiążą się zwykle z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w moc rzeczach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Chociaż w nauce chemii i fizyki mikroskopy używane są choć w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w ciągu optycznym (niekiedy określa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), są i wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z szkół ścisłych. Badany obiekt badany jest dokładnie przez okular lub na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest pewna przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi związana z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, natomiast we dzisiejszych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.